Odborné učiliště, praktická škola, základní škola, mateřská škola Příbram IV, příspěvková organizace

Paralympijský školní den

Cílem PŠD bylo v tomto konkrétním případě seznámení žáků a pedagogických pracovníků s problematikou pohybových aktivit a sportu osob se zdravotním postižením. V průběhu půldenního programu měli žáci a jejich vyučující možnost aktivně poznat aplikované pohybové aktivity a sporty osob s různým typem zdravotního postižení.  Program byl též orientován na sociální prevenci. Žáci měli na stanovištích možnost prakticky si vyzkoušet asistenci osobám nevidomým a imobilním a konzultovat své postřehy a dojmy.

PŠD byl zahájen přednáškou  Miroslava Šperka člena ČPV a reprezentanta v basketbalu a lyžování spolu s  Davidem Drahoníským, který je český lukostřelec v kategorii W1 s kladkovým lukem. S úspěchy, k nimž se řadí zlatá medaile z roku 2008 na Letních paralympijských hrách v Pekingu, stříbrné místo v roce 2012 na Letních paralympijských hrách v Londýně a první místo na Mistrovství světa v Donaueschingenu, stříbrná medaile na paralympiádě v  Rio de Janeiru 2016 a bronzová za mix team,  na zlatý stupínek se vrátil na Letních paralympijských hrách v Tokiu v roce 2021, byla to jeho už šestá paralympijská medaile. Dále paní Veronika Macková z Českého paralympijského výboru pohovořila o vrcholové organizaci a jednotlivých sportech, které jsou systémově pod ČPV.

PŠD program pokračoval praktickou částí – ragby na vozíku, curling, bocca, asistence osobám nevidomým, asistence osobám imobilním, jízda na handbiku a hry bez kontroly zraku.

Realizací PŠD studenti – budoucí volnočasoví pedagogové i trenéři oboru APTV Univerzity Karlovy Fakulty tělesné výchovy a sportu Praha, kteří program připravovali pod vedením Ilony Pavlové, přispěli ke zlepšení postojů k osobám se zdravotním znevýhodněním, zajisté přispěli ke zvýšení respektu k vrcholovému para sportu a třeba inspirovali do budoucna k profesionální kariéře v para sportu u žáků se SVP. Všichni realizátoři zajisté naplnili též principy RVP, který svým obsahem dbá na zajištění kvalitního rozvoje intelektuální, psychické, sociální  i fyzické stránky  žáků ZŠ ve společné vzdělávání. Hlavně důrazně připomíná, aby se dbalo na maximální rozvoj každého žáka ve výchovně vzdělávacím procesu s ohledem na jeho individuální potřeby a s optimálním využitím podpůrných opatření. PŠD jako intervenční program splnil všechny cíle na něho kladené a přispěl k vzájemné toleranci jinakosti.

Ilona Pavlová

IKAPII

Další články:

Projekty

Investice do vzdělání

Finanční podpora a nadace

  • Nohel Garden a. s. 
  • Česká Nadace 2000
  • Laktea Madeta - Ovoce a zelenina do škol, Mléko  do škol
  • WOMEN FOR WOMEN, o. p. s. - Obědy pro děti

Ukončené projekty 

SFŽP

  • Zateplení budovy dílen
  • Zateplení objektu školního zařízení
  • Změna lokálního zdroje tepla a zateplení budovy školy a tělocvičny

Napište nám...

Kontakty

Úřední hodiny

Pondělí 7:00 - 10:00 / 12:30 - 14:00
Úterý 7:00 - 10:00 / 12:30 - 14:00
Středa 7:00 - 10:00 / 12:30 - 14:00
Čtvrtek 7:00 - 10:00 / 12:30 - 14:00
Pátek 7:00 - 10:00 / 12:30 - 14:00

Úřední e-mailová adresa školy:

ouppb@kr-s.cz

ID datové schránky: qisxkys 

Více kontaktů >>
Developed by: Smartim.cz